W Polsce, z roku na rok, powstaje coraz więcej firm, głównie małych i średnich przedsiębiorstwo reprezentujących wiele rozmaitych branż. Jak każdy podmiot gospodarczy, takie przedsiębiorstwa próbują rozwijać się poprzez pozyskiwanie coraz większej liczby zleceń oraz stałych klientów. Największym jednak wyzwaniem, przed jakim stają młode firmy, to potrzeba zaistnienia na rynku, odpowiednie zaprezentowanie swoich usług czy produktów oraz wyróżnienie się na tle licznej i często bardziej doświadczonej konkurencji.
Budowa wizerunku firmy: od czego zacząć?
Warto więc od samego początku zastanowić się, jakie działania należałoby podjąć, by osiągnąć swój cel, czyli zdobyć klientów. Podstawą dla każdego biznesu – niezależnie od reprezentowanej branży – jest jednolita i spójna identyfikacja wizualna, będąca podstawą promocji własnego wizerunku.
Identyfikacja wizualna: wyróżnij się!
Zdajemy sobie sprawę z ograniczeń budżetowych, które bezlitośnie wiążą młodych przedsiębiorców. Dlatego też nie chodzi nam o ekstremalnie drogie kampanie reklamowe – czy to telewizyjne czy outdoorowe, lecz o podstawowe działania promocyjne, które pozwolą zaistnieć marce w świadomości klientów. Przemawiająca do odbiorcy i profesjonalnie zaprojektowana identyfikacja to najważniejszy element tożsamości marki i pierwszy krok na drodze do sukcesu. R. Kłeczek, J. Kall i A. Sagan, autorzy publikacji „Zarządzanie marką”, piszą: „(…) im logotyp jest łatwiejszy do zapamiętania, tym większe są szanse na to, że przywoła markę, do której należy. Cechy logotypów, które sprzyjają ich zapamiętywaniu, to:
Materiały promocyjne: niech Cię zapamiętają!
Idąc dalej tym tropem możemy stwierdzić, że spójna identyfikacja wizualna jest bazą dla stworzenia jednolicie zaprojektowanych materiałów promocyjnych, takich jak np. wizytówki, papier firmowy, teczki ofertowe, koperty, gadżety, ulotki informacyjne, ogłoszenia reklamowe, banery reklamowe, oznakowanie lokalu, oznakowanie samochodów, strona internetowa oraz wiele innych.
Czym jest księga znaku?
Przy tak wielu możliwościach promocyjnych warto zapewnić odpowiednią ochronę swojej identyfikacji przed niewłaściwym wykorzystywaniem. Identyfikacja wizualna to często efekt długiej i ciężkiej pracy intelektualnej i projektowej, dlatego też powstała koncepcja powinna zostać zamknięta w formie księgi znaku. Dokument ten to zbiór reguł drobiazgowo określających zasady stosowania znaków. Wskazuje także wszelkie dopuszczalne przez projektanta wersje kolorystyczne logotypu, sugestie prawidłowego zastosowania i wdrożenia do projektów. Często uwzględniane są również przykładowe kreacje reklamowe i promocyjne.
Szwagier tym razem nie pomoże!
Jeżeli jesteś świadom, jakie pozytywy płyną z właściwie opracowanej identyfikacji, z pewnością nie poprosisz przysłowiowego „szwagra siostry syna” o przygotowanie grafik, tylko zlecisz to firmie, która ma do tego profesjonalne narzędzia, odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie.
Pakiet biznesowy
Podsumowując. Warto jest zaufać profesjonalistom i zadbać o spójny wizerunek, aby potem budować na tym pozytywne relacje z klientem. Potraktuj to jako inwestycję w budowanie marki, która z czasem stanowić będzie największą wartość firmy.
Z tego też powodu nasza agencja wzbogaciła swoją ofertę o specjalne pakiety biznesowe. W zależności od potrzeb, budżetu oraz tego, na jakim etapie rozwoju znajduje się Twoja firma doradzimy Ci odpowiedni pakiet obejmujący różnego typu zakres prac – od podstawowego po bardziej już rozbudowane elementy.
____________________________________________________________
Ryszard Kłeczek, Jacek Kall, Adam Sagan, „Zarządzanie marką”, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2006, s. 136.
Mińsk Mazowiecki
ul. Bohaterów Monte Cassino 15
Pracujemy od poniedziałku do piątku:
od 9:00 do 17:00